Dalekohledy - kategorie

Optický dalekohled či teleskop je přístroj k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel, objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje.

Hlavními parametry optických dalekohledů jsou světelnost a zvětšení. Opticky účinná plocha objektivu (apertura) určuje světelnost dalekohledu a poměr ohniskových vzdáleností objektivu a okuláru jeho zvětšení.

zdroj: WiKi

Co Vám říká označení dalekohledu,např. 10x50 WP

Dalekohled

První číslo v názvu dalekohledu značí přiblížení, druhé číslo je průměr objektivu v milimetrech. Další označení vypovídají o vlastnostech dalekohledu např. v tomto případě WP značí vodotěsnost.

Použito se souhlasem autora

Dalekohledy pro myslivost

Dalekohled
Dalekohledy pro myslivce se vyznačují velkou světelností,nejčastěji používané otické rozměry jsou 7x50,8x56,8,5x50 a 9x63,převážně mají i robusnější tělo a vodotěsnou konstrukci,některé typy jsou plněny dusíkem proti zamlžení.
více zde

Univerzální dalekohledy

Dalekohled
Již podle názvu kategorie se jedná o dalekohledy "na vše" jedná se o typy s dobrou světelností,přijatelnou hmotností Vlastnosti dalekohledu zaručují příjemné pozorování jak při vycházce do přírody, na sportovní akce a jsou vhodné i na pozorování architektury.
více zde

Dalekohledy do kapsy

Dalekohled
Tato kategorie je určena náročným turistům a také sportovcům.Dalekohledy menších rozměrů naleznou uplatnění při sledování sportovních nebo kulturních akcí.Ocení je všichni,pro které je dalekohled vždy přítomný pomocník.
více zde

Monokulární kapesní dalekohledy

Monokulární kapesní dalekohledy
jedná se o malé a lehké dalekohledy ,některé typy jsou i vodotěsné , jejich vlastností využijí extrémní turisté,vodáci ,horolezci a všichni, kterým záleží na malé hmotnosti dalekohledu ,ale přesto si rádi prohlédnou i vzdálené objekty
vodotěsný monokulární dalekohled

Dalekohledy pro ornitology

Dalekohled
V této kategorii jsou zařazeny dalekohledy s větším zorným polem a menší hmotnosti.Pozorování ptactva vyžaduje trpělivost a vytrvalost,proto uživatelé ocení snížení hmotnosti.
více zde

Dalekohledy s měnitelným přiblížením

Dalekohled
Specifický typ dalekohledu,který dokáže při malém přiblížení "ještě vidět",protože má větší světelnost,a při jasném počasí,použít velké přiblížení a pozorovat velmi vzdálené objekty.Nemí-li součástí dodávky stativový nástavec,doporučuji tímto nástavcem a stativem rozšířit použití dalekohledu.
více zde

Dalekohledy na moře,vhodné pro yachting

Dalekohled
Zde naleznete vodotěsné dalekohledy určené pro drsné zacházení do jejich těla bývá umístěn kompas a v drtivé většině i dálkoměr
vodotěsný dalekohled s kompasem a GPS

Monokulární dalekohledy

Dalekohled
Dalekohledy vhodné pro pozorování vzdálených objektů,pomocníkem jsou také na střelnicích při sledování výsledků střelby.Dají se také použít pro pozorování blízkých hvězdných objektů
Nature Trek Hawke

Dalekohledy bez nutnosti ostření

Dalekohled tip Fixfocus
Pro pozorovatele rychle se pohybujících objektů je určena tato kategorií.Vlastnosti dalekohledů v této kategotii ocení obzvláště pozorovatelé akčních sportů a v neposlední řadě i ornitologové a myslivci. 
Dalekohled fixfokus Extreme

Dalekohledy vhodné do divadla

Dalekohled
Velký výběr dalekohledů zvaných "divadelní kukátka" je připraven v této kategorii pro milovníky divadelních představení
více zde