Příslušenství, hvězdářské dalekohledy

Okulár je nezbytnou součástí dalekohledu

Okulár pro hvězdářské dakejohledy

zvětšuje obraz vytvořený objektivem. Okulár je charakterizovaný ohniskovou délkou a zorným polem. Zvětšení dalekohledu je poměr ohniskové délky objektivu a ohniskové délky okuláru.
(zvětšení = ohnisková délka objektivu/ohnisková délka okuláru)
Standardně se vyrábí okuláry pro tubusy o průměru 1.25" (31.7mm) a 2" (50.8mm).

okular super plossl

Diagonální zrcadla nebo hranoly

Diagonální zrcadla pro dalekohledy

slouží k zalomení optické osy nebo natočení obrazu tak, aby pozorování bylo příjemné. Díky zenitovému zrcátku lze pohodlně pozorovat objekty v nadhlavníku a díky převracejícím hranolům lze používat hvězdářské dalekohledy na pozorování pozemských objektů.Moduly diagonálních zrcadel se vyrábí v různém provedení pro průměry tubusů a okulárů 31.7mm (1.25") a 50.8mm (2"). Některé jsou opatřené závitem pro připojení fotoaparátu

diagonální zrcadlo 50,8

Barlow čočka, která násobí

Barlow čočka pro astronomické dalekohledy

stávající zvětšení dalekohledu. Pokud např. sestava dalekohledu zvětšuje 60x a přidáme před okulár Barlow-2x, pak celkové zvětšení bude 2x60=120x. Díky jedné Barlow čočce tak získáme novou škálu zvětšení pro všechny okuláry, které již máme v sadě. Barlow čočky obvykle násobí zvětšení 2x nebo 3x.
Jelikož se jedná o další optický člen, záleží na kvalitě zhotovení.

barlow čočka 2x

Pro pohodlný pohled na vesmírné objekty,

Montáž s GOTO pro dalekohledy

je dobré  upevnit tubus dalekohledu na stabilní montáž. Pro sledování pozemských objektů nebo pro rychlý pohled na noční oblohu postačuje azimutální typ montáže, která umožní natáčet dalekohled v navzájem kolmých osách azimutu a výšky. Pro déle trvající pozorování, případně pokud pozoruje více lidí nebo pro astrofotografii bude užitečná montáž rovníkového typu, která pomáhá korigovat pohyb objektů v zorném poli způsobený rotací Země.

montáž EXOS II

Filtry pomáhají poodhalit

Filtry pro hvězdářské dalekohledy

poodhalit jemné detily v obraze,které není možné sledovat při běžných kontrastních poměrech. Propuští vždy jen určitou část záření a ostatní potlačují nebo nepropuští vůbec. Výsledkem je, že můžeme pozorovat nebo fotografovat objekty jenom v určité spektrální oblasti. Měsíční filtry potlačují silný svit Měsíce zejména v době kolem úplňku, zlepšují kontrast útvarů na povrchu a zpříjemňují tak jeho pozorování. Speciální filtry pro pozorování Slunce naleznete v kategorii "sluneční"

měsíční filtr

Fotoadaptéry a kamery

fotoadaptéry pro dalekohledy

umožňují nejen pozorovat vesmír ale i fotit,zaznamenávat a přenášet do PC.Fotoadaptéry se rozlišují dle typu fotografického přístroje nebo kamery.Jasný Měsíc pozorovat a fotografovat není obtížné.Ovšem ostatní objekty včetně jasných planet vyžaduje jisté zkušenosti a hlavně kvalitní hvězdářský dalekohled a samozřejmě trpělivost.

fotoadatér 31,7 mm

Autor " Moty"

Držák smartphonu pro dalekohledy

Držák smartphonu pro dalekohledy

Praktický držák na smartphone zařízení s montážní sadou na tubus dalekohledu nebo stativový adapter.

Cena 1 131 Kč
objednat