Dalekohledy - kategorie

Optický dalekohled či teleskop je přístroj k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel, objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje.

Hlavními parametry optických dalekohledů jsou světelnost a zvětšení. Opticky účinná plocha objektivu (apertura) určuje světelnost dalekohledu a poměr ohniskových vzdáleností objektivu a okuláru jeho zvětšení.

První číslo v názvu dalekohledu značí přiblížení, druhé číslo je průměr objektivu v milimetrech. Další označení vypovídají o vlastnostech dalekohledu např. v tomto případě WP značí vodotěsnost    .   

Myslivecké - lovecké

Lovecké dalekohledy se vyznačují velkou světelností,nejčastěji používané otické rozměry jsou 7x50,8x56,8,5x50 a 9x63, převážně mají i robusnější tělo a vodotěsnou konstrukci,některé typy jsou plněny dusíkem proti zamlžení.

Více zde

Dalekohledy univerzální

Již podle názvu kategorie se jedná o dalekohledy "na vše" jedná se o typy s dobrou světelností,přijatelnou hmotností Vlastnosti dalekohledu zaručují příjemné pozorování jak při vycházce do přírody, na sportovní akce a jsou vhodné i na pozorování architektury.

Více zde

Kapesní dalekohledy

Jedná se o malé a lehké dalekohledy ,některé typy jsou i vodotěsné , jejich vlastností využijí extrémní turisté,vodáci ,horolezci a všichni, kterým záleží na malé hmotnosti dalekohledu, ale přesto si rádi prohlédnou i vzdálené objekty.

Více zde

Pro turistiku a ornitologii

V této kategorii jsou zařazeny dalekohledy s větším zorným polem a menší hmotnosti.Pozorování ptactva vyžaduje trpělivost a vytrvalost,proto uživatelé ocení snížení hmotnosti.

Více zde

Dalekohledy s měnitelným přiblížením

Specifický typ dalekohledu,který dokáže při malém přiblížení "ještě vidět",protože má větší světelnost,a při jasném počasí,použít velké přiblížení a pozorovat velmi vzdálené objekty. Není-li součástí dodávky stativový nástavec,doporučuji tímto nástavcem a stativem rozšířit použití dalekohledu.

Více zde

Dalekohledy pro yachting a námořní

Zde naleznete vodotěsné dalekohledy určené pro drsné zacházení do jejich těla bývá umístěn kompas a v drtivé většině i dálkoměr.

Více zde

Pozorovací monokulární dalekohledy

Dalekohledy vhodné pro pozorování vzdálených objektů,pomocníkem jsou také na střelnicích při sledování výsledků střelby.Dají se také použít pro pozorování blízkých hvězdných objektů.

Více zde

Dalekohledy bez nutnosti ostření

Pro pozorovatele rychle se pohybujících objektů je určena tato kategorií.Vlastnosti dalekohledů v této kategotii ocení obzvláště pozorovatelé akčních sportů a v neposlední řadě i ornitologové a myslivci.

Více zde

Divadelní kukátka

Velký výběr dalekohledů zvaných "divadelní kukátka" je připraven v této kategorii pro milovníky divadelních představení.

Více zde