Dalekohledy

Optický dalekohled či teleskop je přístroj k optickému přiblížení pomocí dvou soustav čoček nebo zrcadel, objektivu a okuláru, jímž se obraz pozoruje.

Hlavními parametry optických dalekohledů jsou světelnost a zvětšení. Opticky účinná plocha objektivu (apertura) určuje světelnost dalekohledu a poměr ohniskových vzdáleností objektivu a okuláru jeho zvětšení.

První číslo v názvu dalekohledu značí přiblížení, druhé číslo je průměr objektivu v milimetrech. Další označení vypovídají o vlastnostech dalekohledu např. v tomto případě WP značí vodotěsnost    .   

Myslivecké - lovecké

Lovecké dalekohledy se vyznačují velkou světelností,nejčastěji používané otické rozměry jsou 7x50,8x56,8,5x50 a 9x63, převážně mají i robusnější tělo a vodotěsnou konstrukci,některé typy jsou plněny dusíkem proti zamlžení.

Více zde

Dalekohledy univerzální

Již podle názvu kategorie se jedná o dalekohledy "na vše" jedná se o typy s dobrou světelností,přijatelnou hmotností Vlastnosti dalekohledu zaručují příjemné pozorování jak při vycházce do přírody, na sportovní akce a jsou vhodné i na pozorování architektury.

Více zde

Kapesní dalekohledy

Jedná se o malé a lehké dalekohledy ,některé typy jsou i vodotěsné , jejich vlastností využijí extrémní turisté,vodáci ,horolezci a všichni, kterým záleží na malé hmotnosti dalekohledu, ale přesto si rádi prohlédnou i vzdálené objekty.

Více zde

Pro turistiku a ornitologii

V této kategorii jsou zařazeny dalekohledy s větším zorným polem a menší hmotnosti.Pozorování ptactva vyžaduje trpělivost a vytrvalost,proto uživatelé ocení snížení hmotnosti.

Více zde

Dalekohledy s měnitelným přiblížením

Specifický typ dalekohledu,který dokáže při malém přiblížení "ještě vidět",protože má větší světelnost,a při jasném počasí,použít velké přiblížení a pozorovat velmi vzdálené objekty. Není-li součástí dodávky stativový nástavec,doporučuji tímto nástavcem a stativem rozšířit použití dalekohledu.

Více zde

Dalekohledy pro yachting a námořní

Zde naleznete vodotěsné dalekohledy určené pro drsné zacházení do jejich těla bývá umístěn kompas a v drtivé většině i dálkoměr.

Více zde

Pozorovací monokulární dalekohledy

Dalekohledy vhodné pro pozorování vzdálených objektů,pomocníkem jsou také na střelnicích při sledování výsledků střelby.Dají se také použít pro pozorování blízkých hvězdných objektů.

Více zde

Dalekohledy s větším zvětšením

V této kategorii naleznete dalekohledy, které mají větší přiblížení než 12x, jejich použití je velmi široké.

Více zde

Divadelní kukátka

Velký výběr dalekohledů zvaných "divadelní kukátka" je připraven v této kategorii pro milovníky divadelních představení.

Více zde