Příslušenství, hvězdářské dalekohledy

Okuláry

Okulár pro hvězdářské dakejohledy zvětšuje obraz vytvořený objektivem. Okulár je charakterizovaný ohniskovou délkou a zorným polem. Zvětšení dalekohledu je poměr ohniskové délky objektivu a ohniskové délky okuláru. (zvětšení = ohnisková délka objektivu/ohnisková délka okuláru) Standardně se vyrábí okuláry pro tubusy o průměru 1.25" (31.7mm) a 2" (50.8mm).

Více zde

Diagonální hranoly

Diagonální zrcadla nebo hranoly slouží k zalomení optické osy nebo natočení obrazu tak, aby pozorování bylo příjemné. Díky zenitovému zrcátku lze pohodlně pozorovat objekty v nadhlavníku a díky převracejícím hranolům lze používat hvězdářské dalekohledy na pozorování pozemských objektů.Moduly diagonálních zrcadel se vyrábí v různém provedení pro průměry tubusů a okulárů 31.7mm (1.25") a 50.8mm (2"). Některé jsou opatřené závitem pro připojení fotoaparátu

Více zde

Čočky Barlow

Barlow čočka, která násobí stávající zvětšení dalekohledu. Pokud např. sestava dalekohledu zvětšuje 60x a přidáme před okulár Barlow-2x, pak celkové zvětšení bude 2x60=120x. Díky jedné Barlow čočce tak získáme novou škálu zvětšení pro všechny okuláry, které již máme v sadě. Barlow čočky obvykle násobí zvětšení 2x nebo 3x. Jelikož se jedná o další optický člen, záleží na kvalitě zhotovení.

Více zde

Filtry

pomáhají poodhalit jemné detily v obraze,které není možné sledovat při běžných kontrastních poměrech. Propuští vždy jen určitou část záření a ostatní potlačují nebo nepropuští vůbec. Výsledkem je, že můžeme pozorovat nebo fotografovat objekty jenom v určité spektrální oblasti. Měsíční filtry potlačují silný svit Měsíce zejména v době kolem úplňku, zlepšují kontrast útvarů na povrchu a zpříjemňují tak jeho pozorování. Speciální filtry pro pozorování Slunce naleznete v kategorii "sluneční"

Více zde

Fotoadaptéry, hledáčky, kamery

fotoadaptéry a kamery umožňují nejen pozorovat vesmír ale i fotit,zaznamenávat a přenášet do PC.Fotoadaptéry se rozlišují dle typu fotografického přístroje nebo kamery.Jasný Měsíc pozorovat a fotografovat není obtížné.Ovšem ostatní objekty včetně jasných planet vyžaduje jisté zkušenosti a hlavně kvalitní hvězdářský dalekohled a samozřejmě trpělivost

Více zde

Montáže, pohony, stativy

K upevnění tubusu dalekohledu slouží montáž. Pro sledování pozemských objektů nebo pro rychlý pohled na noční oblohu postačuje azimutální typ montáže, která umožní natáčet dalekohled v navzájem kolmých osách azimutu a výšky. Pro déle trvající pozorování, případně pokud pozoruje více lidí nebo pro astrofotografii bude užitečná montáž rovníkového typu, která pomáhá korigovat pohyb objektů v zorném poli způsobený rotací Země.

Více zde

Seřadit podle Název | Název | Cena | Cena
Filtrovat podle výrobce Meade | Bresser/Messier

Batoh pro dalekohledy ETX 90 a 125 Batoh pro dalekohledy ETX 90 a 125

Pevný vypolstrovaný batoh určený přímo pro dalekohledy MEADE ETX-90 nebo ETX-125

detail 3 200 Kč
Převod ostření pro dalekohledy Messier - Hexafoc Převod ostření pro dalekohledy Messier - Hexafoc

Sada pro úpravu výtahu ostření Bresser Hexafoc na dvourychlostní zaostřování v poměru 1:10.

detail 1 990 Kč