Hranoly

Binokulární dalekohledy

obsahují kromě objektivu a okuláru systém hranolů, které převrací obraz na principu totálního odrazu dopadajícího světla. Obraz se nám tedy jeví stejně orientovaný jako předmět. Běžně se používají dva typy hranolových převracejících soustav :

  • Klasické dalekohledy se "zalomenými" tubusy mají Porro hranoly (italský optik Ignazio Porro je prvně použil v r. 1850). Dalekohledy s přímými tubusy mají střechové hranoly - tzv. "roof".
  • Dalekohledy s porro hranoly jsou mohutnější a větší, zatímco modely se střechovými hranoly jsou kompaktnější, skladnější, lehčí a pohodlnější na držení.Pokud porovnáme dva dalekohledy stejných parametrů ze stejného optického materiálu a se stejnými úpravami optických částí, pak dalekohled s porro hranoly má obecně větší světelnou účinnost, zorné pole a dává kontrastnější obraz než dalekohled se střechovými hranoly. Nicméně, narůstající poptávka po rozměrově menších a lehčích modelech je tak velká, že se výrobci soustředí na zdokonalení právě "roof" systémů a neustále zlepšují jejich kvalitu pomocí speciálních optických skel, dielektrických, reflexních, antirelexních a fázových vrstev.

Dalekohledy se střechovými hranoly

vypadají jednodušeji než s porro hranoly. Nicméně, pokud mají mít vysokou kvalitu obrazu, pak je výroba optiky mnohem náročnější a výsledkem je vyšší cena. Obecně se používají dva typy střechových systémů - Schmidt-Pechan a Abbe-Koenig. Nejčastější Schmidt-Pechan se skládá ze dvou stmelených skleněných hranolů - jedna plocha v systému nemá totální odraz, proto se pokrývá reflexní vrstvou. Systém Abbe-Koenig se skládá ze dvou skleněných hranolů, které jsou opticky stmelené do jednoho kus ve tvaru "V" - všechny plochy mají totální odraz, proto je není potřeba pokovovat reflexní vrstvou. Systém Abbe-Konig má přirozeně lepší přenos světla než Schmidt-Pechan ze stejného materiálu.

Dalekohledy s "porro" hranoly

mají velmi výhodný poměr cena/výkon. Za velmi dobrou cenu lze pořídit porro dalekohled vynikající kvality. Hranoly lacinějších porro dalekohledů jsou vyrobeny z optické skla BK-7. Dražší porro dalekohledy obsahují hranoly, které jsou vyrobeny z opticky velmi kvalitního skla – BaK-4, které má menší disperzi než BK-7 a výsledkem je jasnější a ostřejší obraz - MTF je lepší. Proto jsou takové dalekohledy výborné i pro pozorování v šeru.

Text i fotky byly použity se souhlasem autora pana Motejla (www.moty.cz)