Jak čistit dalekohled

Čištění optiky binokulárních a pozorovacích dalekohledů

V poslední době se často setkáváme s množstvím dotazů na čištění čoček a optiky. Zároveň se nám do rukou dostávají dalekohledy, které jsou již hodně používané. Z mnohých je patrné, že se sice jejich majitelé snaží udržovat optiku v čistotě, ale zvolený způsob čočkám a antireflexním vrstvám neprospívá, ale spíš ještě více škodí a dalekohledy ztrácí na kvalitě. Toto nás přivedlo k sepsání krátkého článku o čištění binokulárních dalekohledů, který by mohl posloužit jako návod jak udržet optiku v dobré kondici. (Autor - M. Motejl) 
"Nejlepší je ten dalekohled, který používáte nejčastěji…" 
Právě při častém používání, ať už na běžných výletech, náročných výpravách, na jachtách, u moře, na rybách, v lese při myslivosti nebo ornitologii, se dalekohled dříve nebo později zapráší a zašpiní – tomu není možné zabránit. Pokud chcete uchovat užitnou hodnotu dalekohledu, je dobré jej občas vyčistit. Pozor ale, ne kapesníkem, rukávem nebo trikem – dokonce ani ne přiloženou antistatickou utěrkou!

Dalekohledy jsou leckdy nepostradatelným pomocníkem a s majitelem projdou všechna možná prostředí. To se někdy odrazí i na jejich stavu. Ani v tomto případě však není nic ztracené a vše lze dobře napravit, pokud nedojde k poškrábání optiky. Největším nebezpečím pro všechny čočky jsou škrábance, které   lze snadno způsobit neopatrným čištěním

Malé částečky prachu a drobná mastnota, které se postupně objevují na čistém skleněném povrchu čoček svádí k ráznému setření jemným hadříkem, který je přibalený k většině dalekohledů. Také je zvykem, že se na čočku dýchne, a pak se setře prach a špína asi jako když se čistí zrcadlo v koupelně. Právě takové „čištění“ vede k trvalému poškození povrchu čočky. Ve vzniklých škrábancích dochází k nežádoucím lomům a odrazům a znatelně se snižuje schopnost přenášet světlo a obraz je jakoby zamlžený. Takový dalekohled již není možné opravit jinak než výměnou čoček, a to už je skoro lepší zakoupit nový - na tyto vady se také většinou nevztahují záruky.Nikdy neotírejte čočky rukávem nebo cípem košile, trika, či kapesníkem. Dokonce nepoužívejte ani speciální antistatické utěrky na čištění optiky. Malá prachová zrnka mohou poškrábat povrch skleněných čoček. Výsledek nevhodného čištění je vidět na snímku vpravo.


Existuje mnohem lepší způsob jak binokulár vyčistit. Důležitá zásada je čistit co nejméně a být šetrný a opatrný hlavně při čištění okulárů. Každý škrábaneček nebo nečistota na čočkách okuláru se znatelně projeví zhoršenou kvalitou obrazu. Drobná špína a prach na objektivu není tak závažný problém a neprojevuje se ani na výsledné kvalitě obrazu. Objektiv není potřeba čistit příliš často. V obou případech však používejte stejnou metodu.


1. Odstranění prachových částeček :Vždy nejprve velmi opatrně odstraňte drobný prach (někdy i drobná zrnka písku, řasy…) z čoček a očnic - některé částečky prachu jsou mnohdy tvrdší než sklo a mohou poškrábat antireflexní vrstvy i povrch čoček. Používejte jemný štěteček s měkkým vlasem nebo odfoukněte prachová zrnka speciálním gumovým balonkem na čištění fotografických objektivů. Sady nebo LensPen na čištění optiky můžete sehnat v prodejnách s fotografickým materiálem. Vyvarujte se přímého čištění pomocí hadříku, který bývá přiložený k dalekohledům. K odstranění prachových nečistot používejte velmi jemný šteteček.


2. Odstranění mastnoty z povrchu čoček :Kápněte jednu nebo dvě kapky čistícího roztoku na vatovou tyčinku (běžně k dostání v lékárnách nebo drogeriích) a velmi jemně vyčistěte mastnotu. Jako čistící roztok lze doporučit isopropanol (k sehnání v lékárnách) nebo různé přípravky na čištění brýlí s antireflexními vrstvami (k sehnání v očních optikách). Roztoky bývají také součástí výše zmíněných sad na čištění fotografické optiky.Princip čištění spočívá v rozpuštění mastnoty čisticím detergentem nikoliv v počtu setření tyčinkou. Čím méně budete otírat čočky, tím lépe. Často měňte vatové tyčinky, abyste pouze neroztírali mastnotu a špínu, ale nanášeli čistý detergent. Nakonec nechte čistící roztok odpařit a zbylé stopy opatrně setřete suchou tyčinkou – můžete použít čistý nezaprášený hadřík, který je přiložený k dalekohledům. Nepoužívejte části oděvu (rukáv, tričko…), který máte na sobě, jelikož obsahuje množství drobných prachových částeček, které mohou čočky poškrábat.


LensPen :Pokud nechcete pořizovat čistící roztoky, je ideální tzv. LensPen, který je velký asi jako obyčejná tužka a na jedné straně má velmi jemný štěteček na odstranění prachu a na druhé straně speciální useň pro čištění otisků prstů a drobných mastnost na optice bez kapalného rozpouštědla. Nezanechá stopy a nepoškrábe optické plochy ani antireflexní vrstvy. Můžete jej nalézt na našich stránkách v odkazu příslušenství pro binokuláry. 
Poznámka : pokud používáte k dočištění hadřík nebo LensPen, mějte na paměti, že po určité době je potřeba jej vyměnit za nový, jelikož se na něm usazuje prach a špína. Uvádí se, že by se cca po 50-ti čištěních měl vyměnit.


Vodotěsné dalekohledy:Pokud vodotěsný dalekohled spadne do vody, zmokne atd, nikdy neotírejte čočky hadříkem ani vatovými tyčinkami, ale nechte vodu pomalu odpařit. Pokud to bude potřeba, můžete pak čočky vyčistit podle výše popsaného návodu. 

Mlžení vnějších ploch čoček okulárů :U dalekohledů s gumovými očnicemi se občas stává, že se při pozorování mlží vnější plochy čoček okulárů. Je to způsobeno tím, že oko vyzařuje teplo a vzduch v očnicích kondenzuje na studeném povrchu čočky. Zde také platí zásada, nikdy neotírejte zamlženou čočku. Oddalte oko od okuláru a nechte vlhkost odpařit. Většinou pomůže, oddálení oka od očnice nebo ohrnout očnice na polovinu (pokud je to možné). Oko pak není přimáčknuté na očnici a teplý vzduch může z očnice odcházet.

Čištení a mráz :V zimě za mrazu se doporučuje používat pouze dalekohledy vodotěsné a plněné dusíkem. I zde se však může stát, že namrzne vnější povrch čoček. Nikdy na čočky nedýchejte a neotírejte je hadříkem. Přeneste dalekohled do tepla (možno i pod bundu) a nechte námrazu pomalu rozmrazit a vlhkost z čoček odpařit. Pokud to pak bude potřeba, můžete čočky vyčistit podle výše popsaného návodu – vždy ale v teple místnosti. 


Pokud budete optiku opatrně čistit pokaždé než se úplně zanese prachem a mastnotou, bude dalekohled dobře sloužit velmi dlouho.


Na závěr lze obecně shrnout pár známých zásad :Vždy, když dalekohled nepoužíváte, zakryjte čočky víčky (pokud jsou k dalekohledu dodávané) a uložte jej v přiložené brašně. Nenechávejte dalekohled dlouho ležet v horku na přímém slunci např. za oknem uvnitř automobilu.
Pamatujte, že čím méně máte důvod dalekohled čistit, tím lépe.
Nikdy se nedívejte dalekohledem na Slunce ani do jeho blízkosti a pokud svěříte dalekohled dětem, mějte je vždy pod dohledem.
Poškození zraku je nevratné !!!!

 

Použití článku bylo schváleno autorem
Copyright © Miloš Motejl 2010